Nuo pat vaikystės esame girdėję patarimų, kaip teisingai prižiūrėti dantis. Tačiau, ar žinote, kaip išsirinkti vieną iš svarbiausių burnos higienos įrankių – dantų šepetėlį? Žinia ta, kad netinkamai parinktas dantų šepetėlis gali sukelti įvairių problemų, tokių kaip dantenų atsitraukimas, lėtinis uždegimas ir dantų jautrumas. Dalinamės patarimais, kas svarbu, renkantis dantų šepetuką.


17

Rankiniai šepetėliai. 

Nors yra labai įvairių rankinių dantų šepetėlių, renkantis tokį, svarbiausia yra jo kietumas. Dauguma odontologų rekomenduoja naudoti minkštus šepetėlius, kurie nepažeidžia nei dantų emalio, nei dantenų. Ypač tai aktualu jautrių dantų arba kraujuojančių dantenų savininkams. 

Kieti šepetėliai žalingi tuo, kad nutrina danties audinius ir traumuoja dantenas. Juos galima naudoti tik dantų plokštelėms prižiūrėti. 

Na, o tokios šepetėlio savybės, kaip rankenėlės ilgis, forma ir lankstumas, galvutės dydis ir forma, šerelių kiekis, ilgis ar net jų iškarpymas didelės reikšmės dantų priežiūroskokybei neturi, tad galite rinktis labiausiai patinkantį.

Elektriniai dantų šepetėliai. 

Šie šepetėliai geriau nei rankiniai nuvalo dantų paviršių, tačiau naudojantis jais, taip pat galima pažeisti dantų emalį ar dantenas, ypač jei kartu naudojamos didelio abrazyvumo dantis balinančios pastos. Taigi, renkantis elektrinio šepetėlio galvutes, taip pat reikia atsižvelgti, kad šereliai būtų minkšti. 

Svarbu žinoti ir tai, kad ne vienerius metus valant dantis elektriniu dantų šepetėliu, gali atsirasti ir pleištinių defektų dantų kaklelio paviršiuje, todėl geriausia būtų kartas nuo karto padaryti pertraukas ir elektrinį dantų šepetėlį pakeisti rankiniu. Na, o tai, ar elektrinis dantų šepetėlis yra rotacinis, arba vibruojantis taip pat neturi didelės reikšmės. 

Atskirai vertėtų aptarti ultragarsinius dantų šepetėlius. Jais valantis dantis sukeliama daug kartų galingesnė ir greitesnė už garsinę vibracija, tačiau ultragarso žmogus nei mato, nei girdi. Nepaisant to, ultragarsas ardo bakterijų grandines ir neleidžia formuotis apnašoms net 3–4 mm atstumu nuo dantų šepetėlio šerelių galų, todėl yra geriau išvalomos sunkiai pasiekiamos dantų zonos bei dantenų kišenės.

Tačiau svarbu žinoti, kad ir kaip kruopščiai du kartus per dieną valytumėte savo dantis, visų bakterijų tiesiog neįmanoma sunaikinti. Dėl šios priežasties „Andziulio klinikos“ specialistai rekomenduoja bent dukart metuose užsukti į kliniką ir atlikti profesionalią burnos higieną, o kartą per metus – pasitikrinti savo burnos ertmės sveikatą.