Besirūpinantys savo sveikata kartais mano, kad gerų dalykų negali būti per daug. Tačiau, kai kalbame apie mikroelementus, riba tarp to, kas sveika ir kas ne, yra labai subtili. Šį kartą papasakosime apie fluorą – kiek jo reikia mūsų dantims ir koks fluorido kiekis gali pakenkti.

pirma11

Fluoras – tai mikroelementas, kuris didina emalio atsparumą rūgštims, susidarančioms burnoje dėl organizmų veiklos, skylant angliavandeniams ir taip apsaugo dantis nuo ėduonies. Per didelis kiekis fluoro žaloja dantis, sutrikdo normalų emalio ląstelių formavimąsi, keičia dantų spalvą ir sukelia fluorozę. Lengvo laipsnio fluorozė gali išsivystyti vaikams, kai jie vartoja per daug dantų pastos, turinčios fluoro ir po dantų valymo gerai neišsiskalauja burnos bei nuolat jos nuryja. 

Dažniausiai fluorozė pažeidžia ne pieninius, o jau nuolatinius dantis. Ant fluorozės pažeistų dantų susidaro baltos dėmės, o jei pažeidimai gilesni, gali atsirasti duobelių, erozijų, danties vainiko defektų. Per didelis fluoro kiekis organizme taip pat išstumia kalcį, todėl retina kaulus, silpnina imuninę sistemą, gali pažeisti inkstus, žaloja skydliaukę.

Tad kyla natūralus klausimas, kaip nepadauginti fluoro? Fluoro mes gauname su druska ir kai kuriais maisto produktais, tačiau daugiausia jo yra geriamajame vandenyje. Didelis fluorido kiekis yra Kretingos, Klaipėdos, Šilutės ir Kelmės rajonų vandenyje, o mažas – Rytų ir Pietryčių Lietuvos regionuose. Pagal tai ir galima orientuotis, ar pirkti dantų pastą su fluoru ar be jo. Verta atsižvelgti ir į tai, koks šio mikroelemento kiekis burnos priežiūros priemonėse rekomenduotinas.

antra6

Jeigu gyvenate Šiaurės vakarų ir Vakarų Lietuvos rajonuose, fluoro dantų pastose reikėtų vengti. Taip pat rekomenduojame vartoti vitaminą C, kuris padeda fluorui greičiau pasišalinti iš organizmo. Jei vis tik nutarėte naudoti dantų pastą su fluoru, ją kruopščiai išskalaukite. Tai ypač svarbu mažiems vaikams. Tačiau, jei gyvenate regione, kurio vandenyje fluoro kiekis nėra pavojingas, dantų pastą su fluoru galima naudoti, tačiau dėl konkrečios fluoro koncentracijos dantų pastoje, ypač, kai kalbame apie vaikų dantų priežiūrą, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju odontologu. Kviečiame apsilankyti „Andziulio odontologijos klinikoje“, kur mūsų specialistai daugiau papasakos apie fluorą ir jo poveikį mūsų organizmui bei parinks Jūsų šeimai tinkamas dantų priežiūros priemones.

Registracija internetu Kontaktai