Vaistinėse ir prekybos centruose galime rasti didžiulį dantų pastų pasirinkimą. Kaip iš jų išsirinkti tinkamą, pataria T. Andziulio odontologijos klinikos specialistai.

pirma9

Pasak jų, svarbiausi dantų pastos pasirinkimo kriterijai turėtų būti šie – dantų pasta turi saugoti dantis ir dantenas nuo žalingų veiksnių, ji turi nežaloti dantų ir dantenų. Taip pat svarbu atsižvelgti į dantų pastą naudosiančio asmens amžių, dantų ir dantenų būklę, dantų jautrumą, akmenų susidarymo intensyvumą.

Kiekvienos dantų pastos sudėtyje rasime pagrindines medžiagas: vandenį, saldiklius, dažomąsias, skonį gerinančias, drėkinamąsias, jungiamąsias, konsistenciją palaikančias medžiagas, abrazyvus ir kt.

Abrazyvas – poliravimo medžiaga, skirta mechaniškai valyti dantis. Jeigu dantų pastoje jo nėra arba yra labai mažas kiekis, tokia dantų pasta vadinama geline. Reikėtų atkreipti dėmesį, koks užrašas yra ant pastos pakuotės – dantų pasta ar gelis. Geliai būna įvairių skonių (uogų, vaisių, kramtomosios gumos), todėl jie labai patinka vaikams. Tačiau specialistai pataria gelį naudoti pakaitomis su dantų pasta.

antra5

Tam, kad dantų pasta atliktų savo funkciją, jos sudėtyje naudojamos veikliosios medžiagos. Dantų pastos (ar geliai), kurių sudėtyje be pagrindinių medžiagų yra veikliųjų medžiagų, vadinamos profilaktinėmis ir gydomosiomis. Dažniausiai gaminamos kombinuotos pastos, kurios savo sudėtyje turi fluoro, antibakterinių medžiagų, taigi pasižymi gydomuoju ir profilaktiniu poveikiu. Dantų pasta ar gelis be veikliųjų, gydomųjų medžiagų vadinama higienine. Ji turi tik pagrindines sudedamąsias dalis, bet nestabdo ėduonies, negydo dantenų uždegimo ir t. t. Tokios pastos tinka neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus, taip pat nešiojantiems protezus ant implantų, alergiškiems tam tikroms dantų pastų dalims. Pastaruoju metu higieninės pastos populiarėja kaip ekologiškos. Tačiau, pasak specialistų, besirenkantieji ekologiškas befluores dantų pastas sau ir savo vaikams turėtų žinoti, kad jomis valantis dantis, neužkertamas kelias ėduonies atsiradimui, nes fluoras yra vienintelis elementas, galintis apsaugoti nuo šios vienos dažniausių burnos ertmės ligų.

Kalbant apie tai, koks rekomenduotinas fluoro kiekis dantų pastoje, gydytojai odontologai sako, kad pagal Europos Sąjungos standartus vaikams nuo pirmojo danties išdygimo iki 3 metų rekomenduojama naudoti dantų pastą su 500 ppm (parts per million, fluoro dalelių kiekis milijonui dalelių) fluoro, 3–6 metų vaikams – 1000ppm, 6–18 metų – 1450 ppm fluoro turinčią pastą. Suaugusiems rekomenduojamos dantų pastos, turinčios nuo 1000 iki 1450 ppm fluoro. Šie standartai visuomet gali būti keičiami pagal gydančio gydytojo odontologo rekomendacijas. Galima rasti gydomųjų dantų pastų ir su 4000–5000 ppm fluoro. Jos pasižymi itin dideliu antikarioziniu poveikiu. Jas rekomenduojama naudoti tik gydytojui paskyrus, sergant aktyviu ėduonimi.

Dažnai teiraujamasi, ar fluoras nenuodingas, ar saugu naudoti dantų pasta su fluoru, ar tai nekenkia mūsų, ir ypatingai vaikų, sveikatai. Specialistai pabrėžia, kad fluoras yra svarbiausias elementas, reikalingas kaulų mineralizacijai. Augantis vaikas turi būtinai jo gauti su maistu. Fluoro gausu juodojoje arbatoje, kopūstuose, jūros gėrybėse, vištienoje. Fluoro jonų koncentracija gėrimuose (sultyse, kūdikių mišinėliuose, gaiviuosiuose gerimuose) svyruoja priklausomai nuo fluorido kiekio geriamajame vandenyje. Taigi, fluoras yra reikalingas ir naudingas mikroelementas, o dantų pastos su fluoru naudojimas yra tikrai saugus ir vienintelis būdas, galintis apsaugoti jūsų ir jūsų vaikų dantis nuo ėduonies.

Gydomąsias pastas pagal poveikį galima skirstyti į antikariozines, antibakterines (saugančias nuo uždegimo ir jį malšinančias), mažinančias dantų jautrumą, balinančias, stabdančias akmenų susidarymą ir t. t. Renkantis gydomąsias pastas, reikėtų pasikonsultuoti su gydančiu gydytoju odontologu, kad jis paaiškintų ne tik apie pastos gydomąjį, bet ir galimą šalutinį poveikį. Pavyzdžiui, veikliausia antibakterinė medžiaga, skirta gingivito (dantenų uždegimo) ir periodontito profilaktikai bei gydymui – chlorheksidinas, tačiau naudojant pastą su šia sudedamaja dalimi, reikėtų žinoti, jog po keletos savaičių naudojimo gali pasikeisti dantų spalva, o naudojant ilgiau – sutrikti ir skonio jutimas.

T. Andziulio odontologijos klinikos specialistai pabrėžia, kad būtent Jums tinkamiausią dantų pastą pagal Jūsų dantų, dantenų būklę bei ėduonies ir kitų dantų ar dantenų ligų rizikos laipsnį išsirinkti padės profesionalios odontologo arba burnos higienisto rekomendacijos.

Registracija internetu Kontaktai