Burnos opos – tai mažos žaizdelės burnoje, sukeliančios nemažą diskomfortą. Dėl atsiradusios opos savaitei, o kartais net ilgiau, pasikeičia žmogaus valgymo, dantų valymo įpročiai, lydi skausmas ir gali būti sunku kalbėti. Tad, kodėl atsiranda burnos opos ir kaip jų išvengti?


17

Nors burnos opų gali atsirasti bet kurioje burnos vietoje: ant liežuvio, dantenų, gomurio, tačiau dažniausiai jos pastebimos vidinėje skruostų arba lūpų pusėje. Paprastai opos būna apvalios arba ovalo formos, gali būti paburkusios, raudonos, baltos, geltonos ar pilkos spalvos. 

Dažniausiai burnos opos pasireiškia dėl burnos gleivinės pažeidimų, kuriuos gali sukelti įvairios priežastys, pavyzdžiui: prastai pritvirtinti, trinantys dantų protezai, įsikandimas į žandą ar liežuvį, aštrūs dantys arba dantų užpildo defektas, kieti ar traškūs maisto produktai, kurie sunkiai kramtosi ir gali pritrinti opą, riešutų, sūrio ar kvietinių miltų gaminiai, aštrus maistas. Neretai dantų opos atsiranda dėl nusilpusio imuniteto arba patirto streso. Taip pat opos dažnai formuojasi žmonėms, kurie vartoja daug vaistų bei serga lėtinėmis ligomis. 

Jei opos nuolat kartojasi, gali būti, kad jų atsiradimą skatina infekcinės ar neinfekcinės kilmės ligos, kurias išgydžius, opelės gali pranykti. Net ir negydomos opos paprastai išnyksta savaime per maždaug savaitę, tačiau, kadangi jos yra skausmingos ir kelia daug diskomforto, vertėtų laikytis kai kurių taisyklių, kad pagreitintumėte jų gijimą. 

Visų pirma, kol opa gyja, venkite traškaus, aštraus, rūgštaus, karšto ar sūraus maisto. Antra, venkite maisto, kuris, kaip įtariate, galėjo sukelti opą. Siekiant užkirsti kelią opų atsiradimui, dantų valymui naudokite minkštą dantų šepetėlį ir stenkitės dantis valytis kuo švelniau. Labai spaudžiant dantų šepetėlį, galima pažeisti dantenas ir paskatinti opų atsiradimą.

Jei opa nepranyksta per ilgiau kaip 10 dienų, vėl atsinaujina arba tampa skausmingesne, didesne, keičia spalvą, kreipkitės į „T. Andziulio odontologijos klinikos“ specialistus. Suteiksime konsultaciją, kodėl galėjo atsirasti opa ir kaip ją išgydyti.